Slovenská muzikologická asociácia


Zo Stanov SMA

Predstavenstvo SMA

Kontrolná komisia SMA

Projekty SMA realizované v roku 2001

Plánované projekty na rok 2002

Prihláška za člena



Zo Stanov SMA

Poslanie Spolku

Členstvo

Práva a povinnosti člena

Členstvo v Spolku zaniká

Organizačná štruktúra

  1. Valné zhromaždenie SMA
  2. Predstavenstvo SMA
  3. Kontrolná komisia SMA

Výkonnou jednotkou Spolku je tajomník.

Valné zhromaždenie

Hospodárenie

Finančným a majetkovým základom SMA sú:
  1. členské príspevky
  2. príspevky z Ministerstva kultúry na grantové projekty
  3. dotácie sponzorov
  4. príjmy z činnosti
  5. dary, odkazy, dedičstvá
  6. iný majetok

Predstavenstvo SMA

  1. organizuje a schvaľuje činnosť SMA podľa vybraných projektov a pridelených finančných prostriedkov
  2. rozhoduje o spôsobe použitia výnosov zo svojej činnosti ako aj o úhrade prípadných strát. Zisky z vlastnej činnosti (napr. edičnej, expertnej) patria výlučne SMA
  3. hospodári so zverenými prostriedkami a majetkom
  4. dbá, aby majetok a prostriedky, s ktorými disponuje, boli z hľadiska poslania SMA plne a účelne využívané

Záverečné ustanovenia

SMA má právo vystúpiť zo Slovenskej hudobnej únie, ak o tom rozhodne Valné zhromaždenie SMA na základe súhlasu nadpolovičnej väčšiny prítomných členov.

Predstavenstvo SMA

predseda Predstavenstva:Eva Čunderlíková
 
podpredseda Predstavenstva:Marta Hulková
 
členovia Predstavenstva:Jana Lengová
Rudolf Brejka
Miloslav Blahynka
Ľudmila Červená
Eva Szórádová
 
tajomníčka Spolku:Slávka Ferencová
Predstavenstvo SMA sa uznieslo voliť nového predsedu v pravidelných intervaloch, z hľadiska vysokej zaneprázdnenosti členov

Kontrolná komisia SMA

predseda Kontrolnej komisie:Emanuel Muntág
 
členovia Kontrolnej komisie:Melánia Puškášová
Ľubomír Chalupka


Projekty SMA realizované v roku 2001

Slovenská hudobná veda /1921-2001/
vývoj, koncepcie, kontexty, osobnosti - medzinárodná muzikologická konferencia

Na jeseň v roku 2001 si muzikologická verejnosť pripomenula jedno z významných výročí - 80 rokov činnosti katedry hudobnej vedy na Filozofickej fakulte UK, inštitúcie, ktorá za uplynulé roky vychovala viacero muzikologických generácií, ktorých príslušníci zaujali popredné miesta v slovenskej hudobnej kultúre. Vďaka aktivite pedagógov na Katedre sa pracovisko stalo jedným z centier vedeckého života na Slovensku. Jubileum sa pripomenulo pracovne - usporiadaním vedeckého seminára, ktorého zámerom bolo nielen uvažovať o minulosti, pripomenúť osudy vývoja Katedry, ale načrtnúť aj perspektívy kvalitnej výchovy mladých muzikológov. Idea sústavnejšej medzinárodnej spolupráce bola námetom diskusie i vďaka hosťom zo zahraničia.

Z tohto muzikologického podujatia je zrealizovaný zborník vo vydavateľstve STIMUL - centrum informatiky a vzdelávania FiF UK.

Slovenská operná tvorba 20. storočia a európsky kontext
Konferencia v rámci BHS venovaná 90. výročiu narodenia Jána Cikkera

V duchu dlhoročnej tradície sa na sklonku festivalu Bratislavské hudobné slávnosti 2001 uskutočnila pod gesciou Slovenskej muzikologickej asociácie pri Slovenskej hudobnej únii, v spolupráci s ďalšími inštitúciami a s finančnou podporou MK SR muzikologická konferencia s medzinárodnou účasťou, ktorá bola tematicky motivovaná 90. výročím narodenia popredného slovenského operného skladateľa Jána Cikkera. Hlavným zmyslom podujatia bolo pripomenutie, analýzy i hodnotenie Cikkerovho diela i jeho postavenia v domácich a európskych súvislostiach.

V príspevkoch sa objavili nielen potvrdenia doterajších poznatkov o Cikkerovom diele, ale aj viaceré nové pohľady, viazané nielen na samotné Cikkerovo dielo, ale aj na kontexty, v ktorých vznikalo a prenikalo do povedomia doma a najmä v zahraničí. Uvažovalo sa nielen o Cikkerovi, ale aj o opernej tvorbe jeho vrstovníkov /E. Suchoň/, učiteľov /V. Figuš-Bystrý, V. Novák/ i predchodcov /A. Hába, B. Martinů/.

Informačné technológie v hudobnej dokumentácii
medzinárodný seminár

Východiskom zamerania seminára bola v súčasnosti naliehavá potreba hľadať optimálne možnosti dlhšieho uchovania, lepšieho využitia a sprístupnenia zachovaných prameňov, čo umožňuje využitie nových technológií, najmä digitalizácie a tvorba elektronických dokumentov. Tieto otázky boli zahrnuté do nasledovných tematických okruhov:

V príspevkoch hostí boli prezentované výsledky už realizovaných projektov v tejto oblasti, ktoré ukázali doterajšie prístupy jednotlivých riešiteľov, resp. inštitúcií k problematike z hľadiska odborných kritérií na zachytenie textovo-obrazovej stránky prameňov, vytvorenia adekvátneho informačného aparátu dokumentov, hľadania nových foriem interaktívnej umeleckej komunikácie, ako aj z hľadiska technologického spracovania dokumentov. Všeobecne konštatovaný neodvratný proces prenikania informačných technológií do praxe zbierkových inštitúcií prekračuje ich bežné personálne i technické možnosti, preto je podnetom k spolupráci inštitúcií v domácom i medzinárodnom kontexte jednak v oblasti konfrontácie prístupov odborných inštitúcií i softwearových firiem. Účastníci seminára ocenili jeho interdisciplinárnosť a prejavili záujem o ďalšie podujatia tohto druhu i o konkrétnu spoluprácu.

Cena kritiky za rok 2000

Pri príležitosti prezentácie novej CD platne z tvorby Vladimíra Bokesa odovzdala Slovenská muzikologická asociácia dve Ceny kritiky za rok 2001.

Súčasťou Ceny bol diplom a výtvarné diela slovenského umelca Emila Labaja.


Plánované projekty na rok 2002

Konzervovanie /reštaurovanie/ historických klavírov
- Medzinárodný seminár -

Seminár sa má realizovať v spolupráci s Hudobným múzeom SNM s dôrazom na nástroje zo zbierky tohto múzea. Podujatie by malo pozostávať z dvoch základných línií:

V rámci tejto ťažiskovej časti by sa všetci zúčastnení /vrátane staviteľov kópií historických modelov a špecialistov reštaurátorov/ vyjadrili k riešeniu ochrany jednotlivých vytypovaných historických klavírov nachádzajúcich sa v zmienenej zbierke. Tento projekt by mohol pomôcť nielen pracovisku Hudobného múzea, ale tiež ďalším múzeám ako odporúčajúca smernica pri ďalších krokoch na ceste k ochrane historických nástrojov.
- odborný garant: Jana Bartová, Róbert Šebesta

Cena kritiky za rok 2001

Muzikologická obec pravidelne udeľuje Cenu slovenskému skladateľovi a interpretovi. Je to ohodnotenie a vyjadrenie uznania slovenskej tvorbe a zásluhám, ktoré vytvárajú tvorcovia v celosvetovom meradle. Cena kritiky sa udeľuje najreprezentatívnejšiemu skladateľovi a interpretovi za predchádzajúci rok.
- odborný garant: výbor pre udelenie Ceny kritiky

Musicologica Istropolitana - vývoj, charakter a bádateľské trendy slovenskej muzikológie
- zborník -

V súčasnosti je čoraz aktuálnejšie oboznamovať s výsledkami domáceho bádania a stavu hudobnej vedy širšie muzikologické spoločenstvo za hranicami Slovenska. Príležitosť bilancovania, ktorá sa ponúkla pri 80. výročí Katedry hudobnej vedy FFUK ako inštitúcie, ktorá stála pri zrode odborného bádania v oblasti hudby, hudobných dejín a aktuálnych problémov slovenskej hudobnej kultúry, sa zúročila v rade štúdií z okruhu historickej, systematickej a etnomuzikologickej vetvy hudobnej vedy, ktoré chystaný zborník ponúkne v anglickej mutácii odbornej verejnosti v zahraničí. Ide o prvý zväzok plánovaného radu, s ambíciou začleniť domácu hudobnú vedu a výsledky jej poznatkov do medzinárodnej konfrontácie a výmeny skúseností. Akcent bude spočívať na výsledkoch, viažúcich sa najmä k problematike hudobnej minulosti a súčasnosti Slovenska v oblasti kompozičnej tvorby, vedeckej aktivity a interpretačného umenia, o ktorej sa v zahraničí vie len útržkovite.
- odborný garant: Marta Hulková

Recepcia súčasnej európskej hudobnej tvorby v slovenskej hudobnej kultúre 20. storočia do roku 1948
- muzikologická konferencia v rámci BHS 2002 -

Pochopenie dejín hudobnej kultúry je nemysliteľné bez poznania vývoja hudobného povedomia, formovania a schopností príslušného kultúrneho prostredia prijať, resp. odmietnuť sprostredkované podnety. Dôležitou súčasťou formovania slovenskej hudobnej kultúry ako organizmu s profesionálnymi ambíciami bol rôzny stupeň pripravenosti na recepciu európskej hudby na rôznych úrovniach štruktúry hudobného života - od skladateľskej society, cez dramaturgický vkus interpretačných telies a združení, kriticko-publicistickú reflexiu, popularizačnú činnosť až k štruktúre repertoáru na hudobno-výchovných inštitúciách, v edičnej praxi. Pohľady na vývoj slovenskej hudobnej kultúry predpokladajú aj prieskum podobnej problematiky v iných, paralelných odvetviach kultúry a umenia na Slovensku.
- odborný garant: Ľubomír Chalupka

Slovenská operná tvorba 20. storočia a európsky kontext
- zborník z konferencie v rámci BHS 2001 venovanej 90. výročiu narodenia Jána Cikkera -

V roku 2001 sa pod gesciou SMA uskutočnila v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti muzikologická konferencia s medzinárodnou účasťou, tematicky sústredená na problematiku slovenskej opernej tvorby, motivovaná nedožitými 90. narodeninami významného slovenského operného skladateľa Jána Cikkera.

Jednotlivé štúdie zaradené do konferenčného zborníka sú venované zhodnoteniu kultúrnych kontextov a genézy Cikkerovej tvorivej osobnosti i samotnému dielu najvýznamnejšieho slovenského operného skladateľa s medzinárodným renomé, reflektujú šírenie jeho tvorby na operných scénach a prezentujú aj tvorbu Cikkerových predchodcov a súčasníkov na Slovensku a v Čechách.
- odborný garant: Ľubomír Chalupka

Cantus Catholici a duchovná pieseň v strednej Európe
- medzinárodná vedecká konferencia -

Konferencia sa uskutoční v súvislosti s pripravovaným kritickým vydaním spevníka Cantus Catholici /1655/, ktorej cieľom je prezentácia nových poznatkov v oblasti hymnológie na Slovensku v porovnaní so susednými krajinami.

Problematika podujatia bude bezprostredne zameraná na najstarší slovenský katolícky spevník, ako aj príbuzné pramene, z ktorých tento spevník čerpal, ale naopak aj na pramene, pre ktoré bol inšpiráciou.
- odborný garant: Peter Ruščin

Teoretické a filozofické východiská duchovnej hudby
- Zborník štúdií -

Pojem duchovná hudba sa v súčasnosti neponíma v úzko religióznom vymedzení, ale zahŕňa všetky žánrové a druhé kategórie hudby, v ktorých sa hudobnými prostriedkami reflektuje špecifická oblasť religióznosti a spirituálnosti. Duchovná hudba je významnou súčasťou kultúrneho dedičstva spoločnosti. Predkladaný súbor štúdií predstavujú práce slovenských a zahraničných muzikológov, ktorí sa z rôzneho aspektu zamýšľajú nad problematikou duchovnej hudby. Úlohou publikácie bude prispieť k objasneniu tejto zložitej a mnohovrstevnej problematiky, v ktorej sa prelínajú rôzne štýly, prístupy, spôsoby prezentovania spirituality.

Rôzne stupne a úrovne sakrálnosti vyplývajú aj z toho, že cirkevná hudba starších období bola zviazaná s určitým kresťanským spoločenstvom a jeho liturgiou, v 20. Storočí dochádza zasa k zvláštnej symbióze sakrálnych a profánnych prvkov, ako aj k novej recepcii duchovnej hudby. Štúdie možno rozdeliť do troch tematických okruhov: a/ vývojové tendencie, b/ žánrová rôznorodosť, c/ osobnosti.
- odborný garant: Jana Lengová

Muzikologické semináre Tadeáša Salvu: Ivan Hrušovský a Ladislav Burlas v kontexte domácej a zahraničnej kultúry

Muzikologické semináre sú venované životu a tvorbe významného skladateľa Tadeáša Salvu. Cieľom je výskum jeho tvorby a tvorba ďalších súčasných skladateľov. Ďalšou polohou tohto projektu je uviesť život a tvorbu týchto osobností do širšieho povedomia zahraničnej kultúry a vytvoriť tak platformu pre bližšie spoznávanie ich diela. V roku 2002 sa dožíva významného životného jubilea skladateľ a muzikológ Ladislav Burlas a nedožitého výročia generačný vrstovník skladateľ Ivan Hrušovský.
- odborný garant: Zuzana Martináková

Filozofické koncepcie v hudbe a umení - venované Ladislavovi Mokrému
- zborník z medzinárodného sympózia -

Zborník je sumárom príspevkov, ktoré zazneli na medzinárodnom sympóziu Filozofické koncepcie v hudbe a umení - venované Ladislavovi Mokrému, ktoré sa konalo 5.-8. Októbra 2001 v Banskej Bystrici.
- odborný garant: Zuzana Martináková

Seminár o spracovaní hudobných dokumentov

V rámci každoročného pracovného stretnutia členov Slovenskej národnej skupiny IAML v SR sa uskutočňuje seminár. V roku 2002 plánujeme odovzdať nové informácie, ktoré sa realizujú v oblasti hudby v dokumentačných pracoviskách na Slovensku. Podľa doterajších skúseností získaných z obdobných pracovných stretnutí môžeme konštatovať, že sa prehlbuje záujem a spolupráca v tejto oblasti a že sa dostáva na najnižšie zložky, ktoré sa pracovne kontaktujú so záujemcami o informácie špeciálneho zamerania.
- odborný garant: Emanuel Muntág

Štýlovotvorné prvky vo vokálnej a inštrumentálnej hudbe 16.-18. storočia
- vedecké podujatie s koncertom z diel uvedených štýlových období -

Problematika konferencie zahŕňa celý rad otázok spätých s identifikáciou národných regionálnych štýlov v rámci cirkevnej a svetskej hudby. Hudobno-historický výskum na Slovensku odkryl vďaka pramennej báze pozoruhodnú úroveň hudobnej kultúry miest spišsko-šarišského regiónu. Ťažiskom projektu je analyzovať väzby domácej hudobnej kultúry na celoeurópske vývojové tendencie s dôrazom na nemecké vplyvy. Konferencia sa bude zaoberať následovnými okruhmi tém:

- odborný garant: Irena Medňanská

Cantus Choralis Slovaca 2002
- V. ročník medzinárodného sympózia o zborovom speve -

Sympózium Cantus Choralis Slovaca je jediné špecializované muzikologické podujatie orientované na výskum, analýzu a zhodnotenie úrovne zborového spevu na Slovensku. Jeho cieľom je propagácia tvorby a interpretácie zborovej literatúry hudobných skladateľov minulosti a hlavne tvorby súčasných slovenských skladateľov. Zborový spev, realizujúci sa predovšetkým na báze amatérskeho pestovania, je z hľadiska šírenia najmasovejšia forma prezentácie artificiálnej hudby, preto jej vedecké zhodnotenie z muzikologického aspektu má široký celospoločenský kultúrny dosah.
- odborný garant: Ľudmila Červená

Význam osobnosti hudobného skladateľa a pedagóga Ivana Hrušovského pre rozvoj hudobnej kultúry Slovenska
- muzikologická konferencia -

Cieľom podujatia je zhodnotiť umeleckú, hudobno-teoretickú a pedagogickú činnosť významnej osobnosti súčasnej slovenskej tvorby - Prof. Ivana Hrušovského.
- odborný garant: Eva Michalová, Ľudmila Červená

Masmediálna kultúra
muzikologický seminár

Cieľom podujatia je poukázať na prevenciu voči nežiadúcim civilizačným vplyvom v masmédiách a dôležitosť hudby pri výchove detí a mládeže. Akcentom je význam hudby v živote človeka v dôsledku pôsobenia masových elektronických médií.
- odborný garant: Jozef Vereš, Alena Čierna

Revue pre hudobnú kultúru Slovenská hudba

Realizácia a rozsah všetkých plánovaných podujatí bude závisieť od podpory Ministerstva kultúry SR pre rok 2002. Slovenská muzikologická asociácia pri SHÚ podala na tieto podujatia na MK SR dňa 21.12.2001 Žiadosť do konkurzu na podporu projektov z účelového transferu MK SR pre občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie.


Prihláška za člena

Dotazník pre uchádzačov o členstvo v SMA

Meno, priezvisko, titul: 
Dátum a miesto narodenia: 
Trvalé bydlisko
Prechodné bydlisko
Ulica:  Ulica: 
PSČ, mesto:  PSČ, mesto: 
Telefón, fax:  Telefón, fax: 
Ukončenie štúdia: 
(škola, rok, odbor)
Odborná špecializácia:
Zamestnanie, funkcia:
Názov zamestnávateľa:
Ulica, mesto, PSČ:
Telefón, fax:



- Späť na začiatok stránky -